Α'ΑΝΔΡΩΝ

Την 2η θέση κατέκτησε το Πέρα στην Α’Ανδρών

Σε ένα σκληρό παιχνίδι, ο Μίλωνας επικράτησε της Μεγαρίδας με 77-73 και πλέον προηγείται με 2-1 στη σειρά. Αυτοκτόνησε η ομάδα των Μεγάρων, καθώς έχασε ένα δικό της παιχνίδι.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι κέρδισαν στο νήμα το σκορ της πρώτης περιόδου με 19-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αγώνας επισκιάστηκε από τα νεύρα και τον εκνευρισμό, καθώς ο πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης, απέβαλε ένα παίχτη του Μίλωνα, ενώ στη συνέχεια χρέωσε με μια τεχνική ποινή και έναν παίχτη των Μεγάρων.

Η όλη κατάσταση φάνηκε να ωφελεί την ομάδα του Αναστόπουλου, η οποία πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων(33-37). Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έφτασε στην ύψιστη τιμή της, όταν προηγήθηκαν με 37-46.

Από εκεί και πέρα ξεκίνησε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, οι οποίοι μπορεί να προσπέρασαν με 2, όμως είδαν τη τρίτη περίοδο να κλείνει με την αντίπαλη ομάδα να προηγείται με 55-59.

Στη τέταρτη περίοδο, όμως η ομάδα του Μπαστούνη αφού ισοφάρισε σε 60-60, ανέκτησε το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, παρά τις όποιες προσπάθειες του Καραποστόλου να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι.

To Πέρα «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες τους Τράχωνες νικώντας τους με 87-61 κάνοντας, έτσι το 3-0  και κατέκτησαν την 2η θέση για την φετινή χρονιά στην Α’κατηγορία Ανδρών.

Στο 2-2 η σειρά για τα play-out μεταξύ Ελευθερίας Μοσχάτου και ΑΕ Καλλιθέας αφού οι Καλλιθεώτες ήταν καταιγιστικοί σήμερα στο Μοσχάτο και επικράτησαν με σκορ 50-69.Επόμενο παιχνίδι την ΔΕΥΤΕΡΑ 08.05.17 στο ΚΛ. ΕΘΝ. ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ στις 20.15