Γ'ΑΝΔΡΩΝ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Ο ΠΗΓΑΣΟΣ μετά και την ήττα της Φιλίας Περ. απο την Αιξωνή

Ο Πήγασος Κορυδαλλού είναι από χτες και μαθηματικά ο Πρωταθλητής της Γ’κατηγορίας μετά και την ήττα της Φιλίας Περάματος απο την Αιξωνή.

Η ομάδα του Κουκιά ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί από την αρχή της χρονιάς και πλέον μπορεί να ονειρεύεται την επόμενη σεζόν στην Β’κατηγορία.

Ήττα σοκ υπέστη η Φιλία Περάματος, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από την Αιξωνη με 54-53. Έχασαν διπλή ευκαιρία στο τέλος οι γηπεδούχοι να πάρουν το ματς.

Η Φιλία ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, προσπερνώντας με 16-6, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 23-12. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να γυρίσουν το διακόπτη και με ένα ξέσπασμα στα τελευταία τρία λεπτά, έκλεισαν το ημίχρονο στο -4 (30-26). Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με την ομάδα του Παπαδόπουλου να πληρώνει την υπερβολική αστοχία της στην επίθεση.

Την ίδια στιγμή, η ομάδα από τη Γλυφάδα βρήκε για τα καλά ρυθμό, με αποτέλεσμα να πάει στη τέταρτη περίοδο όντας προηγούμενη με 47-48. Το τέταρτο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από την απίστευτη αστοχία των δύο ομάδων, οι οποίες είχαν μετατρέψει τον αγώνα σε ένα ατελείωτο ροντέο, με τα λάθη να ποικίλουν και στις δύο πλευρές.

Μέσα σε όλα αυτά, η Αιξωνή, πέρασε μπροστά με 4 μόλις 1:30 λεπτό πριν από το τέλος, όμως οι γηπεδούχοι θα περνούσαν και πάλι μπροστά με 53-52. Τελικά το παιχνίδι έμελλε να κριθεί από δύο βολές του Γούβια, καθώς στη τελευταία επίθεση, η ομάδα του Περάματος έχασε διπλή ευκαιρία για να κερδίσει, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν στην εκπνοή.

Ο Ερμής Αργυρούπολης πήρε μια δύσκολη νίκη απέναντι στην Ένωση Αμφιαλής στο Κερατσίνι με σκορ  55-60 σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε κύρια χαρακτηριστικά τα μεγάλα σουτ και απο τις δύο ομάδες.

Άξιο σημείωσης όμως είναι η πολύ καλή εμφάνιση του νεαρού Τσάφου απο την ομάδα των γηπεδούχων ο οποίος πέτυχε 3 τρίποντα όλα καθοριστικά για την ομάδα του.

H Βουλιαγμένη επιβλήθηκε του Κεραυνού Βάρης με σκορ 56-48 ενώ ανώδυνη ήταν η ήττα του Ατρομήτου Πειραιώς εντός έδρας απο την Ακαδημία Ελευσίνας με σκορ 67-68.Εύκολα νίκησε ο Αετός Καλλιθέας τον Άρη Γλυφάδας με σκορ 50-66. Η Ένωση Αρμενίων νίκησε την Ηλεκτρούπολη στην Αργυρούπολη με σκορ 48-58.

Την τελευταία αγωνιστική όλα θα κριθούν για την είσοδο στα play-off μεταξύ της Ηλεκτρούπολης και της Ένωσης Αρμενίων. Η ομάδα της Ηελκτρούπολης αγωνίζεται εκτός έδρας σε ένα δύσκολο παιχνίδι με τον αδιάφορο βαθμολογικά Αετό Καλλιθέας και αν τα καταφέρει τότε θα πάρει το εισιτήριο για τα play off και θα αφήσει εκτός την Αρμενική η οποία αγωνίζεται με την αδιάφορη Ένωση Αμφιάλης.