Α'ΑΝΔΡΩΝ

Μεγάλο διπλό ο Μίλωνας επι του Πρωταθλητή Έσπερου – Σαρωτικό το Πέρα – Εύκολα η ΝΕΜ

Σπουδαίο διπλό για το Πέρα, το οποίο πέρασε με 64-82 από την έδρα της Δραπετσώνας. Πολλά νεύρα στη τέταρτη περίοδο από τους γηπεδούχους, οι οποίοι έκαναν μια από τις πιο-απρόσμενες-κακές εμφανίσεις τους.

Το Πέρα ήταν μπροστά στο σκορ από την αρχή του παιχνιδιού, ενώ προς το τέλος της πρώτης περιόδου, βρέθηκε μπροστά με 7-15, όμως το δεκάλεπτο θα τους έβρισκε στο +5 (10-15).

Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι, προσπερνώντας ακόμη και με 12 πόντους. Παρόλα αυτά, η Δραπετσώνα μάζεψε τη διαφορά κατά το ήμισυ στο τέλος του ημιχρόνου (31-37). Στη τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν επιτέλους να γυρίσουν το παιχνίδι, ισοφαρίζοντας σε 46-46.

Η αντίσταση της Δραπετσώνας, όμως, δεν διήρκεσε πολύ. Με ένα ακόμα ξέσπασμα, το Πέρα πήγε στη τέταρτη περίοδο μπροστά με 5.

Εκεί η ομάδα του Καλλιπολίτη παρέδωσε τα όπλα, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ. Εκεί κάπου εμφανίστηκαν και τα νεύρα, με αποτέλεσμα δύο παίκτες της Δραπετσώνας να δεχθούν τεχνική ποινή και ο πρόεδρος της ομάδας να αποβάλλεται.

Στο κεκλεισμένων των θυρών μετά την απόφαση της ΕΣΚΑΝΑ να τιμωρήσει τον πρωταθλητή Έσπερο ο Μίλωνας πέτυχε μεγάλη νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος και των play-off με σκορ 77-81.

Πετυχαίνοντας 16 τρίποντα η Ελευθερία Μοσχάτου νίκησε το Πέραμα στο Μοσχάτο με σκορ 90-76. Εύκολο βράδυ για την ομάδα των Σουρμένων η οποία νίκησε τον ουραγό Φοίνικα Πειραιά με σκορ 81-53.

Οι Τράχωνες νίκησαν εντός έδρας την Καλλιθέα δύσκολα με σκορ 80-73. Ο Πειραϊκός Σύνδεσμος πήρε μια μεγάλη νίκη εντός έδρας επι του ΑΛΦ Αλίμου με σκορ 67-65 και πλέον μπορεί να ετοιμάζει το πλάνο της επόμενης χρονιάς στην ίδια κατηγορία!