Α'ΑΝΔΡΩΝ

Φιέστα Εσπέρου για την κατάκτηση-Εύκολα ο ΑΛΦ Αλίμου την αδιάφορη Δραπετσώνα

Mε τον καλύτερο τρόπο έκλεισε ο ΠΡΩΑΤΘΛΗΤΗΣ και ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΣΠΕΡΟΣ την χρονιά σε ένα παιχνίδι χωρίς σημασία απέναντι στο Πέραμα το οποίο και νίκησε στην Καλλιθέα με 95-49.

θα ακολουθήσει φωτογραφικό ρεπορτάζ και βίντεο απο την ΦΙΕΣΤΑ του Έσπερου που απο του χρόνου  θα αγωνίζεται στην Γ’Εθνική κατηγορία.

Εύκολο βράδυ για τον Άλιμο, ο οποίος πέρασε από την έδρα της Δραπετσώνας με 69-88. Πολύ κάτω από τα στάνταρ της η Δραπετσώνα, η οποία όμως κέρδισε επάξια το χειροκρότημα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, ουσιαστικά για ένα ημίχρονο. Η πρώτη περίοδος έληξε 15-16, όμως η εικόνα του παιχνιδιού, έδειχνε δύο αδιάφορες ομάδες. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η αλήθεια είναι πως το παιχνίδι άλλαξε ρυθμό, όμως παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, η κατάσταση στην άμυνα παρέμενε παθητική, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με 38-43. Στο δεύτερο ημίχρονο, εμφανίστηκε μόνο μια ομάδα στο παρκέ, καθώς η Δραπετσώνα φάνηκε να αδιαφορεί πλέον για το αποτέλεσμα. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Αλίμου να ξεφύγει στο σκορ ακόμη και με 21 πόντους. Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τους γηπεδούχους να αδειάζουν τον πάγκο τους και να ρίχνουν στο παρκέ όλη την πιτσιρικαρία, κερδίζοντας έτσι το χειροκρότημα του κόσμου.

H μεγάλη έκπληξη για την συνέχεια των play-out έγινε στα Μέγαρα όπου η Καλλιθέα πήρε μεγάλο διπλό για την συνέχεια και την προσπάθεια της σωτήριας με σκορ 80-82.

Ούτε την τελευταία αγωνιστική δεν κατάφερε να νικήσει ο Φοίνικας Πειραιάς ο οποιος ηττήθηκε απο τον ανανεωμένο Μίλωνα με σκορ 59-70

Ο ΑΟΠ Φαλήρου έκανε το καθήκον και νικησε εκτός έδρας τα Σούρμενα με σκορ 69-88.Εύκολο βράδυ για το Πέρα το οποίο και νίκησε εκτός έδρας την Ελευθερία Μοσχάτου με σκορ 58-82. Οι Τράχωνες διατηρήθηκαν στην 3η θέση με την νίκη τους επι του Πειραϊκού με σκορ 82-72