Γ'ΑΝΔΡΩΝ

Η Αιξωνή στην Β’ κατηγορία 60-61 την Φιλία -Νίκη Ερμή στο τοπικό ντέρμπι με την Ηλεκτρούπολη

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο Κλειστό του Περάματος, με την Αιξωνη να κάνει ένα τεράστιο διπλό, καθώς επιβλήθηκε με 60-61 της Φιλίας, παίρνοντας το εισιτήριο για την Β’ΕΣΚΑΝΑ.

Μεγάλο τέταρτο δεκάλεπτο από τον Σειφερ, άστοχος ο Ντακουλιας, πάλευε μόνος του ο Καρτζόγλου. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλύτερα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι προηγήθηκαν από το ξεκίνημα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (16-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Παπαδόπουλου πήγε να ξεφύγει, καθώς προηγήθηκε με 28-19, όμως ένα καλό τελευταίο τρίλεπτο από τους φιλοξενούμενους, τους βοήθησε να κλείνουν το ημίχρονο στο -3 (32-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με το δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, απέκτησαν για άλλη μια φορά ένα καλό προβάδισμα(44-34), όμως η Φιλία δεν σκόραρε άλλο πόντο, με αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο στο +5. Στη τέταρτη περίοδο, η Φιλία είχε συνεχώς το προβάδισμα, όμως η ομάδα του Γκονούλλου στηριζόμενη στο κρεσέντο του Σειφερ, κατόρθωσε να πάει το παιχνίδι στον πόντο και εκεί με απροσδόκητο ήρωα τον Καννο, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο καλάθι όπως αποδείχτηκε, κατόρθωσε να προσπεράσει με 59-61.

Ο Ντακουλιας μείωσε σε 60-61, όμως στη δεύτερη βολή αστόχησε και όταν η μπάλα πέρασε στη κατοχή της Αιξωνη, οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να κάνουν φάουλ.

Στην Αργυρούπολη σε ένα πραγματικό ντέρμπι ο Ερμής Αργυρούπολης νίκησε την Ηλεκτρούπολη με σκορ 52-49 και προηγείται με 2-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους την Δευτέρα στο ίδιο γήπεδο με τυπικά γηπεδούχο την Ηλεκτρούπολή η οποια θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει τα παιχνίδια έτσι ώστε να έχει ακόμα μια ευκαιρία για να διεκδικήσει την άνοδο.

Για τρία δεκάλεπτα βρισκόταν μπροστά στο σκορ η Ηλεκτρουπολη. Το παιχνίδι όμως άλλαξε στο 4ο δεκάλεπτο αφού υπήρχαν εναλλαγές στην πρωτοπορία με ενα καλάθι το πολύ διαφορά … Ολα κρίθηκαν 1.20″ πριν την λήξη και ενώ το σκορ ήταν 47-47 με τις δυο  ομάδες να μην μπορούν να πάρουν την  πρωτοπορία.

Ο Ερμής όμως πέτυχε τους πολυπόθητους δύο  πόντους  και πήρε ψυχολογικό αβαντάζ και τελικά την νίκη με 52-49..

Για μια ακόμη φορά το γήπεδο ήταν κατάμεστο με φανταστική ατμόσφαιρα τόσο από τους οπαδούς των δυο ομάδων αλλά και Αργυρουπολίτες που ήρθαν να δουν ωραίο μπασκετάκι..

Ερμής Αργυρούπολης – Α.Σ.Η 52-49 (24-30)

Ερμής Αργυρούπολης: (Αδάμ, Μαγουλάς): Φύτρος 5(1), Λόης 2, Τσεπαπαδάκης 12(3), Μωυσίδης 8(1), Βλάχος 6, Διαμαντής 10(1), Νούτσης, Βασιλάκος, Κανινής 2, Μενιουδάκης 1, Κακάλης, Ρόζος 6(2)

ΑΣΗ (Γκόρος, Καρατράτος): Φείδας 5(1), Κουνενής, Κουτρόπουλος 7(1), Κασβής 2, Ουζούνης 2, Μπάκας 9(1), Αρβανιτάκης 10(2), Κατσίμπρας 5(1), Γραικούσης, Μπούτος 9(1)

ΦΙΛΙΑ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ – ΑΙΞΩΝΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 60-61

ΦΙΛΙΑ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ (Παπαδόπουλος Μ., Παπαδόπουλος Γ.): Παππάς 4, Δασκαλούδης 2, Πλατσικούδης 4, Καρτζόγλου 23, Βήχος , Ντακούλιας 10 , Βελισσαράκος 5, Λαδάς 8, Ίσσαρης , Φαραντάτος , Σπυρίδωνος , Κοσμίδης 2

ΑΙΞΩΝΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γκονουλού Κλάδης) : Κλάδης Αν. 8, Μωραίτης 1 , Σέϊφερ 20(3) , Αρφαριώτης 7(1) , Τζημουράκας , Παπανικολάου , Γουβιάς 9(1), Κάππος 5, Ψημάδης 4(1) , Ζούπας Αλ. 1 Μπαλτούκας 6 (1) ,Λαγιος